wtorek, 29 grudnia 2015

Chokolade i inne napisy..

Niszczejące kamienice czasami odsłaniają swoje tajemnice. Nie inaczej jest w centrum Katowic, gdzie wciąż można się natknąć na stare poniemieckie szyldy reklamowe sprzed ...70 lat!. Ten obrazek dotyczy ulicy Żwirki i Wigury (numer 21), dawnej ulicy Grunstrasse.





                            02.11.2015 r.


                           lata 30-te XX w.

środa, 21 października 2015

Odrolnienie

Dawna zabudowa gospodarcza nieubłaganie znika z krajobrazu rolniczego Opolszczyzny... Poniżej dokumentacja fotograficzna z Dolędzina na Płaskowyżu Głubczyckim, gdzie regularnie bywam od 2001 r. i jestem mimowolnym świadkiem tych przemian.  


                          2005 r.


                          2011 r.


                           2014 r.

Taki sam los spotyka wielkopowierzchniowe obory - a przecież tutaj zawsze roiło się od wszelakich owadów, licznych ptaków - teraz jest cisza..


                           2014 r.

                            2015 r.

czwartek, 10 września 2015

Lwów - dawna perła Kresów

To niesamowite, jak po ponad 70 latach wciąż obecny jest tu duch i klimat Rzeczpospolitej.. Z niezliczonych zaułków, rozpadających się kamienic, spod zniszczonych tynków pojawiają się polskie napisy - a to wytwórcy wybornych miodów pitnych a to słynnej fabryki wódki od Baczewskich.. Czas jakby zatrzymał się w miejscu, równocześnie to świat który bezpowrotnie już przeminął...





























piątek, 17 kwietnia 2015

Tam gdzie kiedyś istniał dom..

Takich miejsc jest na Płaskowyżu Głubczyckim zaskakująco dużo... Wojna, starość, emigracja, a może coś zupełnie innego - niestety nigdy się tego nie dowiemy. Jednak tak naprawdę nie ma znaczenia jaki był powód opuszczenia domostw - liczy się nieodwracalny efekt jaki miał miejsce. Teraz, po kilkudziesięciu latach pozostają już tylko nikłe ślady tego dawnego osadnictwa, skryte gdzieś w leśnych ostępach, niedostępne w zaroślach buszu.. Ile historii nie zostało opowiedzianych, ile myśli uleciało..   Na szczęście kilka migawek dawnego życia udało się wydobyć na światło dzienne. Na tą krótką chwilę..














  

wtorek, 10 lutego 2015

Treptow / Trzebiatów

Kupiona za grosze kilka dni temu przedwojenna butelka sama w sobie nie byłaby może za ciekawa, gdyby nie  pozostałości etykiety. Butelka jest z miejscowości Templin w Brandenburgii (browar Carla Damelowa) natomiast etykieta jest od trzebiatowskiego hurtownika Artura Frädricha. Wygląda na to, że butelkę z browaru w Templinie musiano omyłkowo wykorzystać do rozlania lemoniady w rozlewni Frädricha!


Kształt szyjki butelki wskazuje na zapięcie korkiem porcelanowym (porcelanką) o posiadanym już w  mojej kolekcji wzorze:

Artur Frädrich
Trzebiatów nad Regą / Treptow a/Rega
Sprzedaż piwa i wytwórnia wody mineralnej. Potwierdzona działalność 1925-1941.
Adres: Badstüberstraße 20


Wracając do samej etykiety, chociaż słabo zachowana, jest absolutnie unikatowa, bowiem prawdopodobnie jest jedyną ocalałą do dzisiaj pamiątką po tej rozlewni!




                                                         rekonstrukcja